pěstování:
  kalendář prací
  přesazování
  množení
  hnojení
  světlo

 druhy kaktusů:
  Astrophytum
  Echinocactus
  Echinocereus
  Gymnocalycium
  Lobivia
  Mammillaria
  Notocactus
  Opuntia
  Rebutia

 fotogalerie
 fotosoutěž
 kniha návštěv
 dotazy, fórum
 e-mail
 
 


 
 
 
 
Kalendář prací

Zde najdete stručný návod jak se během roku starat o kaktusy.


Leden
     Kaktusy spí a jejich životní pochody jsou omezeny na minimum. V lednu se můžeme dočkat velkých mrazů a proto hlídáme teplotu, ať už ve skleníku či doma ve sklepě, která by neměla klesnout pod 5 stupňů. Pokud se vydaří pěkné počasí také trochu větráme. Dáváme zejména pozor na škůdce a objeví-li se okamžitě napadenou rostlinu izolujeme od ostatních, ošetříme vhodným prostředkem a necháme den nebo dva při pokojové teplotě. Teplomilné kaktusy, které máme umístěny nejčastěji v pokoji. Můžeme jim občas mírně zamokřit substrát nebo je pomlžit.
Máme-li doma výsevník s umělým osvětlením, můžeme již vysévat.

Únor
     Těm co kaktusy odpočívají ve venkovních sklenících nebo vedle okna v chladné místnosti musí dávat pozor na slunečné dny, aby nedošlo k přehřátí skleníku nebo k popálení rostlin od sluníčka. Za těchto dnů vydatně větráme a menší rostlinky ve vytápěných prostorách zaléváme a kaktusy pomalu zvykáme na slunko.

Březen
     Kaktusy můžeme přesazovat a jestliže předpověď hlásí teplé počasí můžeme už zalévat, ale pozor jestliže se počasí zhorší musíme kaktusům přitopit nebo je zejména v noci přenést domů. Nemáme-li tuto možnost počkáme se zálivkou ještě měsíc. Nyní také nastala doba k vysévání tak máte-li co hurá na to!

Duben
     V dubnu začíná vegetační období, ale stále nezapomínáme choulostivější kaktusy stínit. Teď už můžeme kaktusy normálně zalévat, snad jen při dlouhodobě špatném počasí počkáme. Na konci dubna také začínají kvést už některé kaktusy a jestli chceme můžeme se také pustit do roubování.

Květen
     Kaktusy rostou a kvetou jako o závod tak je nezapomeňte vyfotit a poslat do soutěže. Po zmrzlících můžeme kaktusy nechávat venku. Sbíráme semena z odkvetlých květů a schováváme je na za rok. Nezapomínáme zalévat výsevy, které už se zelenají malými semenáčky a nezapomínáme je chránit před prudkým světlem. Do zálivky také začínáme přidávat hnojivo.

Červen
     Kaktusů se daří stále lépe. pokud jsme nestačili roubovat teď je poslední možnost. Chodíme na výstavy a rozšiřujeme svoji sbírku.

Červenec
     Nastává čas veder a to kaktusům moc nevyhovuje. některé druhy dokonce zastavují růst. A tak je nezaléváme! (Parodia, Rebutia a jim příbuzné).

Srpen
     Po polevení veder můžeme zas zalévat a naposledy přihnojovat. V tuto dobu se nejčastěji vyskytují různí škůdci tak pozor na ně. mějte vždy v záloze nějaký ten postřik.

Září
     Kaktusy stále rostou, ale zaléváme už jen čistou vodou. Sklízíme všechny plody co ještě zbyly a pečlivě je sušíme. Při pěstování pod širým nebem už kaktusy zakrýváme.

Říjen
     Kaktusy už přestávají růst a my se podle toho zachováme. Už nezaléváme a kaktusy připravujeme na zimu.

Listopad
     Kaktusy už spí a tak je nebudeme rušit.

Prosinec
     Kaktusy stále spí, ale mi nezapomínáme kontrolovat teplotu vhodnou pro zimování.   
 


Acronis software